Zapis prostopadły był dawniej dla branży pamięci masowej technologią przyszłości. Teraz na tej technologii oparte są wszystkie dyski twarde Seagate — zarówno te przeznaczone do systemów korporacyjnych, jak i te do komputerów stacjonarnych i laptopów oraz do urządzeń elektroniki użytkowej.

Jak ma nadążyć producent za wyraźnie nienasyconym popytem na coraz większe pojemności w coraz mniejszych obudowach, to co dalej?

Dlaczego muszą szukać rozwiązań poza technologią zapisu prostopadłego?
Opracowując metodę zapisu danych prostopadle do płaszczyzny nośnika, zespoły badawczo-rozwojowe Seagate umożliwiły niezwykły skok pojemności oferowanych klientom bez szkody dla wymaganej przez nich niezawodności. Było to możliwe, ponieważ zapis prostopadły ogromnie powiększa wartość stanowiącą barierę superparamagnetyczną, czyli punkt, w którym maleńkie ziarna materiału magnetycznego na powierzchni dysku przestają być stabilne.

Tymczasem nawet technologia zapisu prostopadłego osiąga granice swoich możliwości przy pojemności około 1 terabajta (TB) na cal kwadratowy, podczas gdy popyt na urządzenia pamięci masowej o wysokiej gęstości i dużej pojemności ciągle rośnie.

Równoległe postępy w technologii, takie jak opracowanie bardziej czułych elementów odczytujących z aktuatorami do zastosowań szerokopasmowych i skalowanymi układami sterowania głowicą, przyczyniają się do doskonalenia technologii zapisu prostopadłego. Co jednak stanie się dalej, gdy dotrzemy do granicy 1 TB na cal kwadratowy?

Pierwsza propozycja - HAMR
Pierwszym rozwiązaniem jest zapis magnetyczny wspomagany termicznie (Heat-Assisted Magnetic Recording), często określany akronimem HAMR.

W technologii tej skupiona wiązka laserowa krótko podgrzewa powierzchnię dysku, podczas gdy głowice zapisują informacje, co ułatwia proces zapisu. Po ostygnięciu powierzchni bity są „zablokowane”, co zapewnia większą stabilność bitów i bardziej długotrwałą niezawodność. Używając bardzo stabilnych materiałów magnetycznych, takich jak stop żelaza z platyną, technologia ta pozwala na wykorzystanie mniejszej liczby ziaren magnetycznych do zapisu każdego bitu.

Technologia HAMR zwiększa 50-krotnie gęstość zapisu danych odpowiadającą barierze superparamagnetycznej, podczas gdy zapis prostopadły zwiększał ją tylko pięciokrotnie.

 

Nowy kształt przyszłości — nośniki z wzorem bitowym
Obok tych prac Seagate rozwija jednocześnie technologię nośników z wzorem bitowym (bit-patterned media). Podczas gdy HAMR usprawnia proces zapisu, technologia wzoru bitowego umożliwia tworzenie bardziej precyzyjnych nośników.

Obecnie każdy bit ma postać grupy magnetycznych ziaren ułożonych w nieregularny kształt. Technologia wzoru bitowego zmierza do tego, aby jeden bit zajmował jedno ziarno, co pozwoli na chemiczne zakodowanie regularnego wzoru molekularnego na powierzchni talerza. To bardziej uporządkowane podejście zapewni ogromne zwiększenie gęstości powierzchniowej dysku  i jego pojemności.

Te dwie technologie razem stanowią przyszłość pamięci masowej, chociaż obok nich rozwijane są obecnie także inne koncepcje. 

Jedną z najważniejszych z nich jest Probe technologia elektromagnetyczna idealna do zastosowań w urządzeniach elektroniki użytkowej. W przyszłości będzie ona z pewnością konkurować z pamięcią flash pod względem oszczędności energii, wytrzymałości i kosztu. Pamięć taka działa jak układ mikroskopów skaningowych (czyli sond), odczytujących i zapisujących dane.

źródło: Seagate Technology

Reklama
Reklama
Biuro GT: system wspomagający pracę biura rachunkowego
Gratyfikant GT: nowoczesny system kadrowo-płacowy

Kasy Fiskalne

Promocja Świąteczna 2016

Szkolenia Edukator Biznesu 

Optima demo Online, zalecana przeglądarka IE

Wypróbuj pakiet Optimy On-line

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości